TISP4290H3BJR-S
Bourns, Inc.
TISP4290H3BJR-S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TISP4290H3BJR-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TISP4290H3BJR-S
Manufacturer Bourns
Description Thyristor TSPD 220V 500A 2-Pin SMB T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 28594 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - On State:3V
Voltage - Off State:220V
Voltage - Breakover:290V
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:TISP4290H3BJR-S-ND
TISP4290H3BJR-STR
TISP4290H3BJRS
Number of Elements:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Current - Peak Pulse (8/20µs):300A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):100A
Current - Hold (Ih):150mA
Capacitance:62pF