THS5068RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
THS5068RJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THS5068RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. THS5068RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 68 OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 130 pcs
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Series:THS, CGS
Resistance:68 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:3-1879071-6
3-1879071-6-ND
A132072
THS5068RJ-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:68 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor