THS5027RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
THS5027RJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THS5027RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. THS5027RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 27 OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 105 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Series:THS, CGS
Resistance:27 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:3-1879071-0
3-1879071-0-ND
A105541
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:27 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor