THS50120RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
THS50120RJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THS50120RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. THS50120RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 120 OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Size / Dimension:2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Series:THS, CGS
Resistance:120 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:4-1879071-0
4-1879071-0-ND
A132033
THS50120RJ-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:120 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor