THS255R6J
AMP Connectors / TE Connectivity
THS255R6J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THS255R6J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. THS255R6J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 25W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Series:THS, CGS
Resistance:5.6 Ohms
Power (Watts):25W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:2-1879075-2
2-1879075-2-ND
A132015
THS255R6J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:5.6 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor