THS252R7J
AMP Connectors / TE Connectivity
THS252R7J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THS252R7J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. THS252R7J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 25W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 88 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Series:THS, CGS
Resistance:2.7 Ohms
Power (Watts):25W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1-1879075-7
1-1879075-7-ND
A132000
THS252R7J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.7 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor