THS1040IDW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THS1040IDW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy THS1040IDW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | THS1040IDW |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 10 Bit, 40 MSPS Low Power ADC 28-SOIC -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $10.758 | $9.71 | $8.758 | $8.568 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Digital: | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 40M |
| Reference Type: | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC: | 1:1 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Other Names: | 296-13329-5 THS1040IDWG4 THS1040IDWG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 10 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Differential, Single Ended |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SOIC |
| Data Interface: | Parallel |
| Configuration: | S/H-ADC |
| Base Part Number: | THS1040 |
| Architecture: | Pipelined |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply THS1040IDW, use the request quote form to request THS1040IDW pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number THS1040IDW.The price and lead time for THS1040IDW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# THS1040IDW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
