THB3809X
Stanley Electric
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THB3809X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy THB3809X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | THB3809X |
|---|---|
| Manufacturer | Stanley Electric |
| Description | LED BLUE CLEAR T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.60 | $0.472 | $0.393 | $0.339 | $0.302 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.26 | $0.201 | $0.181 | $0.169 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 465nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 470nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3V |
| Viewing Angle: | 90°, 90° |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Other Names: | 404-1255 THB3809X-ND |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Millicandela Rating: | 75mcd |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top, 3mm (T-1), 3.10mm |
| Lens Color: | Colorless |
| Height (Max): | 4.60mm |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3V Radial |
| Current - Test: | 5mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply THB3809X, use the request quote form to request THB3809X pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number THB3809X.The price and lead time for THB3809X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# THB3809X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

