THAS212M040AA1C
Cornell Dubilier Electronics
THAS212M040AA1C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy THAS212M040AA1C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. THAS212M040AA1C
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description THINPACK CAP ALUM 2100 40V
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
120 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:40V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.433" L x 1.000" W (36.40mm x 25.40mm)
Series:THAS
Ripple Current @ Low Frequency:1.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.04A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:FlatPack
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.366" (9.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):120 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:2100µF 40V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 120 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2100µF