TH3E106K050C0500
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TH3E106K050C0500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TH3E106K050C0500
Manufacturer Vishay
Description TH3 Series 10 uF ±10 % 50 V Surface Mount Solid Tantalum Chip Capacitor
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33392 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:TANTAMOUNT®, TH3
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Manufacturer Size Code:E
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):500 mOhm
Detailed Description:10µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 500 mOhm
Capacitance:10µF