TH200048
TDK-Lambda Americas, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TH200048 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TH200048 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TH200048 |
|---|---|
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas, Inc. |
| Description | AC/DC CONVERTER 48V 2000W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 48V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Type: | Front End |
| Size / Dimension: | 14.25" L x 4.00" W x 1.69" H (362.0mm x 101.6mm x 42.9mm) |
| Series: | TH |
| Power (Watts): | 2000W |
| Other Names: | 285-1642 TH2000-48 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Rack Mount |
| Minimum Load Required: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, I²C™ Interface, Load Sharing, PFC, Remote Sense, Standby Output |
| Efficiency: | 93% |
| Detailed Description: | Front End AC DC Converter 1 Output 48V 40A 90 ~ 264 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 40A |
| Approvals: | CE |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TH200048, use the request quote form to request TH200048 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TH200048.The price and lead time for TH200048 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TH200048.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

