TGHHV5R00JE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TGHHV5R00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TGHHV5R00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TGHHV5R00JE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES CHAS MNT 5 OHM 5% 120W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $45.63 | $40.13 | $33.454 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Size / Dimension: | 1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm) |
| Series: | TGH |
| Resistance: | 5 Ohms |
| Power (Watts): | 120W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | SOT-227-2 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Style: | M4 Threaded |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.483" (12.26mm) |
| Features: | Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 5 Ohms ±5% 120W Thick Film Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Thick Film |
| Coating, Housing Type: | Epoxy Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TGHHV5R00JE, use the request quote form to request TGHHV5R00JE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TGHHV5R00JE.The price and lead time for TGHHV5R00JE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TGHHV5R00JE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
