TFN1.75NT
Techflex
TFN1.75NT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TFN1.75NT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TFN1.75NT
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1-3/4" X 200' NATURAL
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.040" (1.02mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Flexo® PFA™
Operating Temperature:-70°C ~ 280°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Perfluoroalkoxy (PFA), Plenum Rated
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Liquid Protection:Gasoline Resistant
Length:200' (60.96m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Flame Resistant, Heat Resistant
Features:Chemical Resistant, Clean Cut
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:1.750" (44.45mm)
Diameter - Inside, Expanded:1.750" (44.45mm)