TEQ 20-7213WIR
TRACO Power
TEQ 20-7213WIR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TEQ 20-7213WIR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TEQ 20-7213WIR
Manufacturer TRACO Power
Description DC/DC CONVERTER 15V 20W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:15V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input (Min):43V
Voltage - Input (Max):160V
Type:Enclosed
Size / Dimension:4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
Series:TEQ 20WIR
Power (Watts):20W
Other Names:1951-1132
Operating Temperature:-40°C ~ 93°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Efficiency:87%
Current - Output (Max):1.33A