TE60B3R3J
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE60B3R3J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE60B3R3J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 60W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.102" Dia x 4.016" L (28.00mm x 102.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:3.3 Ohms
Power (Watts):60W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1879442-7
1879442-7-ND
A137953
TE60B3R3J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:3.3 Ohms ±5% 60W Wirewound Chassis Mount Resistor