TE600B4R7J
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE600B4R7J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE600B4R7J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 600W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.575" Dia x 13.583" L (40.00mm x 345.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:4.7 Ohms
Power (Watts):600W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1879451-9
1879451-9-ND
A137920
TE600B4R7J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:4.7 Ohms ±5% 600W Wirewound Chassis Mount Resistor