TE50B1R0J
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE50B1R0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE50B1R0J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.102" Dia x 4.016" L (28.00mm x 102.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1879441-1
1879441-1-ND
A137865
TE50B1R0J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor