TE500B1R2J
AMP Connectors / TE Connectivity
TE500B1R2J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE500B1R2J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE500B1R2J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 500W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.969" Dia x 12.441" L (50.00mm x 316.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:1.2 Ohms
Power (Watts):500W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1879450-2
1879450-2-ND
A131314
TE500B1R2J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.2 Ohms ±5% 500W Wirewound Chassis Mount Resistor