TE200B1R5J
Buy TE200B1R5J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE200B1R5J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 200W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.575" Dia x 7.677" L (40.00mm x 195.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:1.5 Ohms
Power (Watts):200W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1879447-3
1879447-3-ND
A137724
TE200B1R5J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5 Ohms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor