TE200B1R2J
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE200B1R2J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE200B1R2J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 200W
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.575" Dia x 7.677" L (40.00mm x 195.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:1.2 Ohms
Power (Watts):200W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1879447-2
1879447-2-ND
A137723
TE200B1R2J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.2 Ohms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor