TE200B1R0J
AMP Connectors / TE Connectivity
TE200B1R0J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE200B1R0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE200B1R0J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1 OHM 5% 200W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 93 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.575" Dia x 7.677" L (40.00mm x 195.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):200W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1879447-1
1879447-1-ND
A105572
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor