TE2000B1K8J
Buy TE2000B1K8J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE2000B1K8J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 2000W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:2.362" Dia x 20.079" L (60.00mm x 510.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:1.8 kOhms
Power (Watts):2000W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:4-1879456-0
4-1879456-0-ND
A137695
TE2000B1K8J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:1.8 kOhms ±5% 2000W Wirewound Chassis Mount Resistor