TE2000B12RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE2000B12RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE2000B12RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 12 OHM 5% 2000W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:2.362" Dia x 20.079" L (60.00mm x 510.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:12 Ohms
Power (Watts):2000W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1-1879456-4
1-1879456-4-ND
A137689
TE2000B12RJ-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:12 Ohms ±5% 2000W Wirewound Chassis Mount Resistor