TE120B5R6J
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE120B5R6J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE120B5R6J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 120W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.102" Dia x 7.165" L (28.00mm x 182.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:5.6 Ohms
Power (Watts):120W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:1-1879445-0
1-1879445-0-ND
A137622
TE120B5R6J-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:5.6 Ohms ±5% 120W Wirewound Chassis Mount Resistor