TE100B68RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TE100B68RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TE100B68RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 68 OHM 5% 100W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:1.102" Dia x 7.165" L (28.00mm x 182.00mm)
Series:TE, CGS
Resistance:68 Ohms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:2-1879444-3
2-1879444-3-ND
A137544
TE100B68RJ-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 225°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:68 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor