TD104N14KOFHPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
TD104N14KOFHPSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TD104N14KOFHPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TD104N14KOFHPSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description THYRISTOR MODULE 1400V 104A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:1.4kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.4V
Structure:Series Connection - All SCRs
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Other Names:SP000096817
TD104N14KOF
TD104N14KOF-ND
Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:SCR Module 1.4kV 160A Series Connection - All SCRs Surface Mount Module
Current - On State (It (RMS)) (Max):160A
Current - On State (It (AV)) (Max):104A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):-
Current - Hold (Ih) (Max):200mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):120mA