TCG057VGLBV-C50
Kyocera Display
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCG057VGLBV-C50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TCG057VGLBV-C50
Manufacturer Kyocera Display
Description DISPLAY TFT 5.7" VGA GLASS TOUCH
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Viewing Area:115.20mm W x 86.40mm H
Touchscreen:-
Series:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:-
Graphics Color:Red, Green, Blue (RGB)
Dot Size:-
Dot Pixels:640 x 480 (VGA)
Dot Pitch:0.06mm W x 0.18mm H
Display Type:TFT - Color
Display Mode:Transmissive
Diagonal Screen Size:5.7" (144.78mm)
Detailed Description:Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color 5.7" (144.78mm) 640 x 480 (VGA)