TCF250-180
Hamlin / Littelfuse
TCF250-180
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCF250-180 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TCF250-180
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 180MA SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:3.4s
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)
Size / Dimension:0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Series:PolySwitch®, TCF250
Resistance - Post Trip (R1) (Max):4.2 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):1.9 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Nonstandard SMD
Other Names:D42331-000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 180mA Ih Surface Mount Nonstandard SMD
Current - Trip (It):380mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):180mA