TCA0J475M8R
LAPIS Semiconductor
TCA0J475M8R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCA0J475M8R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TCA0J475M8R
Manufacturer ROHM
Description Cap Tant Solid 4.7uF 6.3V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) Inward L SMD 3216-18 125C T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37753 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:TC
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:511-1442-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code:A
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):4.9 Ohm
Detailed Description:4.7µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 1206 (3216 Metric) 4.9 Ohm
Capacitance:4.7µF