TC1301A-FHAVMFTR
Micrel / Microchip Technology
TC1301A-FHAVMFTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TC1301A-FHAVMFTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TC1301A-FHAVMFTR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LIN 2.8V/2.6V/2.63V 8DFN
(In US Dollars)
3300 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V, 2.6V, 2.63V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:8-DFN-EP (3x3)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-VDFN Exposed Pad
PSRR:58dB (100Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 2.6V, 2.63V (Reset) 300mA, 150mA 8-DFN-EP (3x3)
Current - Quiescent (Iq):180µA
Current - Output:300mA, 150mA