TC1269-2.5VUATR
Micrel / Microchip Technology
TC1269-2.5VUATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TC1269-2.5VUATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TC1269-2.5VUATR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8MSOP
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.48V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:8-MSOP
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
PSRR:50dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:TC12692.5VUATR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 8-MSOP
Current - Quiescent (Iq):90µA
Current - Output:300mA