TC1264-3.3VEBTR
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TC1264-3.3VEBTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TC1264-3.3VEBTR
Manufacturer Microchip
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.8A 4-Pin(3+Tab) DDPAK T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25443 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 800mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6V
Supplier Device Package:3-DDPAK
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
PSRR:64dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:TC12643.3VEBTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 800mA 3-DDPAK
Current - Quiescent (Iq):130µA
Current - Output:800mA