TBJD475K050CRSB0024
AVX Corporation
TBJD475K050CRSB0024
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TBJD475K050CRSB0024 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TBJD475K050CRSB0024
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:TBJ
Ratings:COTS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:478-7273-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:High Reliability
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.5 Ohm
Detailed Description:4.7µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 1.5 Ohm
Capacitance:4.7µF