TAP800K5R0E
Ohmite
TAP800K5R0E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TAP800K5R0E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TAP800K5R0E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 5 OHM 10% 800W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 9 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Size / Dimension:2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Series:TAP800
Resistance:5 Ohms
Power (Watts):800W
Packaging:Bulk
Package / Case:Box
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Style:M5 Threaded
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:5 Ohms ±10% 800W Thick Film Chassis Mount Resistor