TAP155M035CRS
AVX Corporation
TAP155M035CRS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TAP155M035CRS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TAP155M035CRS
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 1.5UF 35V 20% RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.177" Dia (4.50mm)
Series:TAP
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Size Code:A
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):6 Ohm
Detailed Description:1.5µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Radial 6 Ohm
Capacitance:1.5µF