TAJC475K050RNJ
AVX Corporation
TAJC475K050RNJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TAJC475K050RNJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TAJC475K050RNJ
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Series:TAJ
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2312 (6032 Metric)
Other Names:478-4775-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Manufacturer Size Code:C
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.4 Ohm
Detailed Description:4.7µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2312 (6032 Metric) 1.4 Ohm
Capacitance:4.7µF