TA1K0PH42R0KE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TA1K0PH42R0KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TA1K0PH42R0KE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 42 OHM 10% 1000W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Size / Dimension:3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Series:TAP1000
Resistance:42 Ohms
Power (Watts):1000W
Packaging:Bulk
Package / Case:Box
Other Names:OHTA1K0PH42R0KE
OHTA1K0PH42R0KE-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:#10-32 Threaded
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.548" (39.31mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:42 Ohms ±10% 1000W Thick Film Chassis Mount Resistor