T90N5D12-110
Agastat Relays / TE Connectivity
T90N5D12-110
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T90N5D12-110 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T90N5D12-110
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min):11 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:240VAC, 28VDC - Max
Series:T90
Release Time:15ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:8-1393208-5
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Features:Insulation - Class F
Detailed Description:General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):20A
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:110VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:13.45 kOhms
Coil Power:900 mW
Coil Current:8.0mA