T77S1D10-03
Agastat Relays / TE Connectivity
T77S1D10-03
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T77S1D10-03 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T77S1D10-03
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 3V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):2.25 VDC
Turn Off Voltage (Min):0.15 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
Series:T77
Release Time:4ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:1393194-6
1393194-6-ND
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Operate Time:10ms
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Features:Insulation - Class F, Sealed - Fully
Detailed Description:General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 3VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage:3VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:20 Ohms
Coil Power:450 mW
Coil Current:150mA