T730N42TOFVTXPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T730N42TOFVTXPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T730N42TOFVTXPSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description SCR MODULE 4200V 1840A DO200AC
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:4.2kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5V
Structure:Single
Series:-
Package / Case:DO-200AC, K-PUK
Other Names:SP000640188
T730N42TOF VT
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C
Number of SCRs, Diodes:1 SCR
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR Module 4.2kV 1840A Single Chassis Mount DO-200AC, K-PUK
Current - On State (It (RMS)) (Max):1840A
Current - On State (It (AV)) (Max):730A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):17600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):300mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):300mA