T700083504BY
Powerex, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T700083504BY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T700083504BY
Manufacturer Powerex, Inc.
Description SCR PHASE CTRL MOD 800V 350A
(In US Dollars)
30 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.4V
Voltage - Off State:800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3V
Supplier Device Package:TO-209 Variation
Series:-
SCR Type:Standard Recovery
Packaging:Bulk
Package / Case:TO-209 Variation
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR 800V 550A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209 Variation
Current - On State (It (RMS)) (Max):550A
Current - On State (It (AV)) (Max):350A
Current - Off State (Max):30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9100A, 10000A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150mA