T63YB503KT20
Electro-Films (EFI) / Vishay
T63YB503KT20
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T63YB503KT20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T63YB503KT20
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN TOP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 216 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:PC Pins
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:Rectangular - 0.268" x 0.197" Face x 0.268" H (6.80mm x 5.00mm x 6.80mm)
Series:T63
Resistive Material:Cermet
Resistance:50 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tube
Other Names:T63YB-50K
Number of Turns:15
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Detailed Description:50 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15 Turn Top Adjustment