T543D107K016ATE035
KEMET
T543D107K016ATE035
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T543D107K016ATE035 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T543D107K016ATE035
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT POLY 100UF 16V 2917
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 553 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:KO-CAP® T543
Ratings:COTS
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:399-12360-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance):35 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:100µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16V 2917 (7343 Metric) 35 mOhm @ 100kHz
Capacitance:100µF