T540D336M020CT8605
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T540D336M020CT8605 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T540D336M020CT8605
Manufacturer KEMET
Description CAP TAN POLYMER COTS SMD 33UF 20
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:20V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:KO-CAP® T540
Ratings:COTS
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance):100 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:33µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 20V 2917 (7343 Metric) 100 mOhm @ 100kHz
Capacitance:33µF