T495D476K016ATE150
KEMET
T495D476K016ATE150
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T495D476K016ATE150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T495D476K016ATE150
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:399-8522-2
T495D476K016ATE150-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):150 mOhm
Detailed Description:47µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 150 mOhm
Capacitance:47µF