T495D476K010AHE080
KEMET
T495D476K010AHE080
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T495D476K010AHE080 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T495D476K010AHE080
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 47UF 10V 10% 2917
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:T495
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):80 mOhm
Detailed Description:47µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 80 mOhm
Capacitance:47µF