T494V107K016AS
KEMET
T494V107K016AS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy T494V107K016AS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T494V107K016AS
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:T494
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:399-3371-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code:V
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):500 mOhm
Detailed Description:100µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 500 mOhm
Capacitance:100µF