T491S685K006AT
Buy T491S685K006AT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T491S685K006AT
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 6.80UF 6.0V
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:T491
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Manufacturer Size Code:S
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):15 Ohm
Detailed Description:6.8µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 1206 (3216 Metric) 15 Ohm
Capacitance:6.8µF