T491B686K004AT
Buy T491B686K004AT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T491B686K004AT
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 68.0UF 4.0V
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Series:T491
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Manufacturer Size Code:B
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):1.8 Ohm
Detailed Description:68µF Molded Tantalum Capacitors 4V 1411 (3528 Metric) 1.8 Ohm
Capacitance:68µF