T491B475M016ZTPB01
Buy T491B475M016ZTPB01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. T491B475M016ZTPB01
Manufacturer KEMET
Description CAP TANT 4.70UF 16.0V
Lead Free Status / RoHS Status
(In US Dollars)
8000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Series:T491
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:48 Weeks
Manufacturer Size Code:B
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):3.5 Ohm
Detailed Description:4.7µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1411 (3528 Metric) 3.5 Ohm
Capacitance:4.7µF